Drugorzędne wydarzenia wynikowe
Wydarzenia według grupy analitycznej. Śmierć wystąpiła u sześciu pacjentów w grupie przyjmującej aspirynę (1,4% rocznie) i u pięciu pacjentów w grupie placebo (1,3% rocznie) (tabela 2). Nagła śmierć wystąpiła u dwóch pacjentów (po jednym w każdej grupie), a obie zgony uznano za wynik zatorowości płucnej. Ponadto czterech pacjentów zmarło na raka, a pięciu z innych przyczyn. Zdarzenia związane z tętnicami wystąpiły u ośmiu pacjentów w grupie przyjmującej aspirynę iu pięciu pacjentów w grupie placebo (odpowiednio 1,9% i 1,3% na rok) (tabela 2).
Dodatkowe obserwacje
Pięciu pacjentów miało zdarzenie niepożądane, które uznano za spowodowane leczeniem i doprowadziło do przerwania podawania leku. Zdarzenia te to ból żołądka u trzech pacjentów (jeden w grupie przyjmującej aspirynę i dwóch w grupie placebo), reakcja skórna u jednego pacjenta leczonego kwasem acetylosalicylowym i niewydolność nerek u innego pacjenta leczonego kwasem acetylosalicylowym.
Wskazanie do leczenia przeciwpłytkowego innego niż ostre tętnicze zdarzenie wystąpiło u pięciu pacjentów w grupie przyjmującej aspirynę iu trzech pacjentów w grupie placebo, a wskazanie do leczenia przeciwzakrzepowego inne niż nawracająca żylna choroba zakrzepowo-zatorowa wystąpiło u trzech pacjentów iu dwóch pacjentów w dwóch grupach pacjentów. grupy, odpowiednio.
Dyskusja
Badanie WARFASA pokazuje, że u pacjentów z niesprowokowaną żylną chorobą zakrzepowo-zatorową leczenie aspirynami, rozpoczęte po 6-18 miesiącach doustnego leczenia przeciwzakrzepowego, zmniejsza częstość nawrotów o około 40% w porównaniu z placebo. Ta korzyść jest osiągana bez wyraźnego wzrostu ryzyka poważnego krwawienia.
Pacjenci z niesprowokowaną żylną chorobą zakrzepowo-zatorową są obarczeni wysokim ryzykiem nawrotu po wycofaniu doustnego leczenia przeciwzakrzepowego.3-6 Rozszerzająca się terapia antykoagulantami zmniejsza ryzyko nawrotu, ale tylko tak długo, jak leczenie jest kontynuowane.3,5,16 W praktyce klinicznej leczenie przeciwzakrzepowe na ogół przerywana, gdy postrzegane ryzyko krwawienia lub niedogodności związane z kontynuowaniem leczenia przeciwzakrzepowego przewyższają ryzyko nawrotu. Nasze badanie pokazuje, że terapia aspiryną jest potencjalną alternatywą dla długotrwałego doustnego leczenia przeciwzakrzepowego w długoterminowej wtórnej prewencji żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Zmniejszenie ryzyka nawrotu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, które obserwowano podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym w naszym badaniu, jest zgodne z redukcją wykazaną w poprzednich badaniach oceniających aspirynę w pierwotnej profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.8-11 W metaanalizie przeprowadzonej przez przeciwpłytkowe Współpraca Trialists aspiryna zmniejszyła częstość występowania zakrzepicy żył głębokich o 20%, a zatorowości płucnej o 69% u pacjentów z wysokim ryzykiem zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Jednakże, nowsze dane wykazały brak wpływu kwasu acetylosalicylowego na zapobieganie żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. wśród zdrowych kobiet.17 Skuteczność terapii przeciwpłytkowej we wtórnym zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej była zasugerowana w niewielkim badaniu porównującym aspirynę i dipirydamol z placebo.12
Skuteczność aspiryny w pierwotnym lub wtórnym zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej jest biologicznie prawdopodobna ze względu na udział płytek krwi w tworzeniu żylnego skrzepliny18-20 i zwiększone poziomy markerów aktywacji płytek krwi 21, 22 i śródbłonka23 u pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową.
W porównaniu z placebo, kwas acetylosalicylowy nie wiązał się ze wzrostem częstości występowania poważnych krwawień, który wynosił około 0,3% na pacjento-rok w obu badanych grupach
[hasła pokrewne: przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne nfz, allegro rowerki dziecięce, przeglądarka nfz ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: allegro rowerki dziecięce przeglądarka nfz przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne nfz
Wątrobę należy trenować, jak każdy inny narząd.
Article marked with the noticed of: antiaging[…]
Boli mnie ciągle brzuch